SPORT

Gilortul, înfrângere pe teren propriu, cu Unirea Bascov

Articolul a fost postat la 19 Oct 2024

Gilortul Târgu Cărbunești a pierdut pe teren propriu meciul cu Unirea Bascov, scor 1-2 (0-1).

Pentru oaspeți a deschis scortul Mario Iordache în minutul 13, după o deviere de pe linia careului mic. Alexandru Dumitrache a dublat avantajul în minutul 71, cu un șut de la 30 m, direct în vinclul porții apărată de Iuțalîm.

Golul gazdelor a fost marcat de Alexandru Roncea, în minutul 85, cu un șut din unghi în vinclul porții adverse.

După opt etape, Gilortul ocupă locul 7 în clasament, cu 9 puncte acumulate, fiind la 3 puncte distanță de ultimul loc din play off, loc ocupat de cealaltă reprezentantă a Gorjului, Vulturii Fărcăești.

Gilortul: Iuțalîm – Mitrache (80' Gheorghe), Siewe, Martin – Vespe, Avrămescu (cpt), Dănescu (46' Marica), Rădulescu (52' Brujan), Bucur – Săulescu (46' Viespe), Roncea.

Antrenor: Alex Stoica.

Unirea: Enăchioiu – Butoiu (46' Puică), Dumitrache, Linte (cpt), Teodorescu – Ionescu (56' Kalou), Govlej (90' Popescu), Doinea, Papuc (56' Constantin) – Iordache (80' Albulescu), Maria.

Antrenor: Cosmin Năstăsie.

Sâmbătă, Gilortul dispută ultimul meci din turul sezonului regular, la Petroșani, împotriva formației locale, Jiul.