SPORT

Gâlcă a rămas cu speranța. Crede că echipa sa poate întoarce scorul la Craiova

Articolul a fost postat la 26 Jul 2024

Universitatea Craiova a pierdut prima manșă a turului doi preliminar al UEFA Conference League, contra celor de la NK Maribor, scor 2-0. Slovenii s-au impus fără probleme, profitând de eliminarea lui Maldonado din prima repriză.

Fundașul din Honduras a faultat în postură de ultim apărător și a văzut cartonașul roșu în minutul 31. Golurile gazdelor au venit în partea secundă. Jan Repas a marcat în minutul 57, după ce a fost servit excelent de Ilicic, iar Arnel Jakupovic a stabilit scorul final în minutul 88.

Dezamăgit de jocul formației sale, antrenorul Costel Gâlcă speră ca “juveții” să arate altă față peste o săptămână. Returul de pe “Ion Oblemenco” este programat pe data de 1 august.

Costel Gâlcă, antrenor Universitatea Craiova

„U” Craiova: L. Popescu – Vlădoiu (’83, Căpăţână), Maldonado, Zajkov, Bancu – Creţu (’83, Baiaram), Mekvabishvili – Mora (’36, Badelj), Mitriţă, Paradela (’46, Oshima) – Ivan (’59, Koljic). Antrenor: Costel Gâlcă.