SPORT

Adrian Mititelu: “Retrogradarea poate fi fatală”

Articolul a fost postat la 13 May 2024

FCU Craiova se întoarce în liga secundă de fotbal după meciurile ultimei runde din play-out-ul SuperLigii. Echipa finanțată de Adrian Mititelu a fost învinsă de FC Hermannstadt și a retrogradat direct.

Sibienii s-au impus cu 3-1 în Bănie. Toate golurile confruntării au fost înscrise în repriza secundă. Vladislav Blănuţă (48) a punctat pentru gazde în minutul 48, dar Sota Mino (56) și dubla lui Gabriel Iancu (59, 82) au trimis-oe pe FCU în liga secundă.

Principalul Eugen Trică a declarat după meci că trăiește un coșmar.

Eugen Trică, antrenor FCU Craiova

Finanțatorul Adrian Mititelu nu știe dacă va mai continua în fotbal. Decizia va fi luată în această săptămână.

Adrian Mititelu, finanțator FCU Craiova

A doua retrogradată este FC Voluntari. Fostă câştigătoare a Cupei României şi a Supercupei României a fost învinsă de Universitatea Cluj cu scorul de 1-0 pe teren propriu. Unicul gol al partidei a fost înscris de Dan Nistor (18 - penalty). După rezultatele etapei, Dinamo și FC Botoșani vor juca meciuri de baraj pentru rămânerea în prima divizie. Miercurea Ciuc și Mioveni sunt adversarele celor două formații, echipele care vor încerca să promoveze.