FCU a pătruns în grupele Cupei României

0
23

FCU Craiova a trecut fără emoții în primul meci din Cupa României pe care l-a disputat în acest sezon. Trupa lui Marius Croitoru a câștigat cu 4-0 duelul de la Timișoara, cu Ripensia.
Meciul a contat pentru play-off-ul competiției, iar oltenii au ajuns în grupe. Vlad Achim a dat gol după doar 9 minute, dar a fost singura reușită până în pauza. Oaspeții s-au dezlănțuit în partea a doua a jocului, când au mai punctat de trei ori. Sidibe, Zanfir și Negru și-au trecut numele pe lista marcatorilor. Tot marți, alte patru echipe s-au calificat în faza superioară a competiției. Dumbrăvița a trecut de Politehnica Iași, Gloria Buzău de Şoimii Lipova, Chindia Târgoviște de Steaua București și Minaur Baia Mare de Axiopolis Cernavodă.