FCU, victorie la Pitești

0
17

FCU Craiova s-a impus în ultimul amical înainte de revenirea în competiții. Formația lui Ovidiu Stângă a trecut, la Pitești, de FC Argeș.
Doljenii au câștigat cu 2-0 partida de verificare din Trivale. Dacă vizitatorii au mizat pe cea mai bună formulă, piteștenii au ales să joace cu fotbaliștii care au prins mai puține minute în Liga 1. Ambele goluri ale craiovenilor au venit pe final de partidă, în minutele 90 și 90+1. Deși a fost un meci de verificare, au existat și momente tensionate, portarul Robert Popa, de la FCU, fiind eliminat în minutul 37.
Arsene Luboya și Andrea Compagno au marcat golurile victoriei. Antrenorul Ovidiu Stângă a declarat că abia așteaptă meciurile oficiale și crede că lupta la promovare va fi foarte disputată în acest an.
Ovidiu Stângă, antrenor FCU Craiova

În ciuda înfrângerii, antrenorul argeșenilor, Andrei Prepreliță, consideră că a fost un test util pentru echipa sa.
Andrei Prepeliță, antrenor FC Argeș

Primul meci oficial al oltenilor în acest an este programat marți, 2 martie, de la ora 17:30, când FCU se deplasează la Chiajna.