Craiova a urcat pe primul loc

0
67

Universitatea Craiova este lider în Liga 1 după succesul cu Viitorul Constanța. Trupa lui Cristiano Bergodi a câștigat fără probleme în deplasarea de la malul mării, scor 1-4.
Meciul a început cu o intrarea criminală a lui Artean, care a văzut și cartonașul roșu. Alex Cicâldău a fost transportat la spital, dar și-a revenit până la finalul confruntării și a privit din tribune succesul colegilor săi.
Bosniacul Elvir Koljic a deschis scorul în minutul 16, după o eroare a defensivei adverse. Touși, gazdele au egalat până în pauză, în inferioritate numerică, prin olandezul Luckassen. Partea a doua a aparținut în totalitate Craiovei. Koljic i-a readus pe vizitatori în avantaj cu o torpilă dintr-o lovitură liberă din marginea careului (51). Nicușor Bancu (67) și Andrei Ivan (74) s-au asigurat că punctele ajung în Bănie fără emoții.
În ciuda succesului, antrenorul Cristiano Bergodi a recunoscut că echipa sa mai are de muncă.