Victorie mare pentru Turris! Albert Voinea a înscris la Arad

0
157

Turris Oltul Turnu Magurele i-a provocat liderului UTA Arad prima înfrângere pe teren propriu din acest sezon. După un meci spectaculos, echipa din Teleorman s-a impus în Banat cu 4-3.
Ambele echipe au fost, pe rând, la conducerea jocului. UTA a deschis scorul prin Romario Moise în minutul 3, dar la pauză s-a intrat la egalitate la cabine, 2-2. Dramatismul a continuat și în partea a doua a meciului, cu doi foști panduri protagoniști.
Gorjeanul Albert Voinea a fructificat o lovitură de la 11 metri în minutul 54, dar Cristian Bustea a egalat peste nici 5 minute. În cele din urmă, vizitatorii s-au impus din cauza unei erori comise de Florin Ilie, fundaș care a trecut și pe la Târgu Jiu. Acesta a calculat greșit traiectoria balonului și i-a dat posibilitatea lui Florian Haită să înscrie în minutul 89.
După acest rezultat, UTA rămâne lider în clasament cu 25 de puncte, dar echipa din Turnu Măgurele s-a apropiat la un singur punct de arădeni. Primele două formații promovează direct în prima ligă.

UTA: Fl. Iacob – Bustea, Melinte, Fl. Ilie, Roumpoulakou – Miculescu (Oroian 59′), R. Moise (Cr. Pușcaș 90+3′), Dam. Isac, Oct. Ursu (Jebari 76′) – Cip. Rus (cpt.)(Al. Ioniță 59′), Buhăcianu
Rezerve neutilizate: Balauru – Andr. Rus, R. Crișan
Antrenor: Laszlo Balint
Turris Oltul: Duțu – Călințaru, D. Ispas, Ct. Pîrvulescu, Fl. Mitrea – Cioinac – Haită (Sălcianu 90+3′), Sil. Pană (cpt.)(Sg. Negruț 90+3′), Tescan (Serediuc 60′) – Ad. Voicu (Pațurcă 80′), Alb. Voinea (Rob. Neacșu 90+3′)
Rezerve neutilizate: Aur. Păun – Nwabueze
Antrenor: Erik Lincar