Craiova a urcat pe primul loc

0
217

Universitatea Craiova a obţinut al patrulea succes consecutiv în Liga 1. Oltenii au câştigat cu 2-1 jocul de la Mediaş, după ce au întors rezultatul. Roberto Romeo a deschis scorul în minutul 22, dar Vali Mihăilă a egalat până în pauză, după o pasă superbă a lui Cosic (39). Craiova a trecut la conducerea meciului prin golul lui Cicâldău din minutul 54. Chamed putea aduce egalarea pentru ardeleni, dar şutul său s-a dus în transversală (65). Deşi au jucat în superioritate numerică, după eliminarea lui Buş (71), oaspeţii au tremurat pe final. Koljic şi Mihăilă au ratat ocazii foarte mari, iar, la poarta adversă, lovitura de cap a lui Nielsen a fost scoasă cu piciorul de Pigliacelli (87). Craiova are două puncte peste CFR, care joacă duminică la Astra.