Victorie importantă pentru baschetbaliştii de la CSM

0
32

CSM Târgu Jiu a obţinut al patrulea succes în Liga Naţională de Baschet. Sportivii noştri au trecut de CSM Sighetu Marmaţiei, scor 93-77.
Oaspeţii au câştigat primul sfert (18-21) , dar elevii lui Claudiu Alionescu au revenit în următoarele două (31-21, 25-16), şi au tranşat soarta meciului după pauză. Alin Borşa a reuşit un double-double, cu 21 de puncte şi 13 recuperări, iar Camil Berculescu a bifat 19 puncte. La debutul în maioul CSM-ului, americanul Darrien McClain a izbutit 16 puncte. Antrenorul Claudiu Alionescu a declarat că victoria are o importanţă deosebită.
Claudiu Alionescu, antrenor CSM Târgu Jiu

La meci a asistat şi managerul CEO, Sorinel Boza, care s-a întreţinut cu antrenorii şi sportivii după expirarea timpului regulamentar. Alionescu a declarat că suporterii şi oficialii clubului s-ar bucura enorm dacă entitatea energetică ar putea sprijini din nou echipele din Gorj.

Jovan Djurasevic este aşteptat să revină pe parchet în maxim două săptămâni. La Târgu Jiu ar putea sosi şi un pivot în perioada imediat următoare.