Pandurii, bătuţi şi de Luceafărul!

0
8

Pandurii Târgu Jiu nu a mai bătut pe nimeni de 10 meciuri oficiale, şi se afundă tot mai mult în subsolul clasamentului. Echipa gorjeană a fost învinsă de Luceafărul Oradea, formaţia patronată de apropiaţi ai omului de afaceri gorjean Nicolae Sarcină. Bihorenii s-au impus cu 3-1. Fără principalul Adrian Bogoi la acest joc, Dorian Gugu a condus echipa noastră de pe margine. Oaspeţii au deschis scorul în minutul 4, când portughezul Rocha da Luz a fructificat o pasă venită din partea lui Rusu. Gorjenii au ratat un penalti în minutul 7, Gakos ghicindu-l pe Rus, care a bătut în dreapta. Vizitatorii au continuat să preseze, iar golul egalizator a fost înscris de Dodoi, în minutul 28. Rezultatul de egalitate s-a înregistrat doar un minut. Homei a făcut fault în propriul careu, arbitrul a dictat 11 metri, iar Antohi a urmărit respingerea lui Stanca după lovitura executată de Codoban, şi le-a readus pe gazde în avantaj. Bihorenii au mai punctat o dată în partea a doua, prin Vlad Rusu. Pandurii ocupă locul 16 în clasament, poziţie ce duce în liga a treia.

Luceafărul Oradea – Pandurii Târgu Jiu: 3-1

Stadion: Luceafarul (Sânmartin – Bihor);

Luceafărul: G. Gakos – D. Ciobanu (`8, A. Mutu), Tînc, Bedea, Vl. Rusu (`69, Al. Dulca), Codoban, Antohi, Bruno Rocha (`61, Roşu), Ţegle (cpt.), Bedea, Trif. Rezerve neutilizate: Gudea – Chiş-Toie, C-tin. Cuc. Antrenor: Cristian Dulca.

Pandurii: Rz. Stanca (cpt.) – Homei, Celea, D. Lung, Drugă (`83, D. Pîrvulescu) – Brînzan, Şut – Dodoi, Dănăricu, Şendroiu (`55, Bujor) – Cip. Rus (`67, Tudoran). Rezerve neutilizate: Ov. Jianu – Turda, Vodă, Raiciu. Antrenor: Dorian Gugu.

Arbitru: Ovidiu Petru Oprea (Ploieşti); Asistenţi: Ionel Valentin Dumitru (Gherghiţa) şi Gabriel Ion Cătană (Târgovişte).